Bizness
Rēzeknē var rasties problēmas ar siltuma ražošanu
19.11.2024 Rēzeknē pašvaldības pagaidu administrācija, kas pilsētā strādā vien četrus mēnešus, atklāj aizvien jaunas parādu un sodu saistības. Naudas sāk pietrūkt pašvaldības funkciju izpildei, bažas rada arī siltuma izmaksas pilsētā.Siltumapgāde un siltuma tarifs Rēzeknē bija viens no jautājumiem, uz ko Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē aizvadītajā nedēļā norādīja Rēzeknes pašvaldības pagaidu administrācijas vadītāja Guna Puce.
"Protams, tas, kas interesē visus iedzīvotājus, ir siltumtīklu tarifi. Mēs tajā jautājumā iedziļināmies, jo tad, kad mēs atnācām, bija iesniegts tarifa paaugstinājums, kas ir apturēts, bet ļoti daudz jautājumu par to, kā funkcionē siltumtīkli un kā veidojas šis tarifs un tam līdzīgi," norāda Puce.
Pilsēta nonākusi ķīlnieka lomā
Rēzeknes pilsēta tiek apkurināta ar četrām katlumājām. Pilsētas centrā atrodas ar Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) atbalstu modernizētā pašvaldībai piederošā katlumāja un turpat blakus pirms pāris gadiem izbūvētā privātā katlumāja.
Privāto siltumpiegādātāju "Rēzeknes siltumtīkli" meklēja konkursa kārtībā, un tas izrādījās pilnsabiedrība "REZ NRJ." Taču, kā uzsver Rēzeknes pilsētas pagaidu administrācijas vadītājas vietnieks Jānis Belkovskis, tolaik noslēdzot līgumu ar privāto uzņēmumu, tagad pilsēta ir nonākusi ķīlnieka lomā.
"Mums ir noslēgts līgums. "Siltumtīkli" ir noslēguši līgumu ar privāto piegādātāju – plus/mīnus 60 000 megavatstundas gadā. Princips, ka mēs iepērkam siltumu no privātā tikai tad, kad tas piedāvā lētāku cenu, šeit nestrādā.
Faktiski šobrīd pašvaldības kapitālsabiedrība ir nostādīta tādā kā ķīlnieka lomā, jo vasarā siltums tika iepirkts no privātā, un šis apjoms ne tuvu nav sasniegts," stāstīja Belkovskis un piebilda, ka šobrīd pašvaldība ir uzsākusi daļēji kurināt arī savu katlumāju, taču ir skaidrs, ka līdz gada beigām līgumā paredzēto apjomu nevarēšot nopirkt.
Siltuma piegādātājs piedāvā līgumā noteikto, bet neiztērēto atlikumu pārcelt uz nākamo periodu, tomēr pašvaldībai tas nav izdevīgi, jo šāds uzkrājums nozīmētu, ka pēc pāris gadiem varētu būt situācija, ka pilsētu kurinās tikai privātais uzņēmums.
"Rēzeknes šī blakusesošā katlumāja ir par struktūrfondu līdzekļiem modernizēta, un tur ir zināmi apjomi pret CFLA, kas ir jāsaražo," saka Belkovskis.
Regulatoram radušies papildjautājumi
SIA "Rēzeknes siltumtīkli" valdes loceklis Aldis Mežals atklāj: kamēr nav saņemts skaidrojums no regulatora, viņš atturas no komentāriem, bet viņu pārsteidz, ka apstiprinot iepriekšējo tarifu, regulatoram aizrādījumu nav bijis.
"Ar privāto katlumāju ir noslēgts līgums uz 10 gadiem par siltumenerģijas iepirkšanu, un apjoms ir 63 000 megavatstundu gadā, bet "siltumtīkli" gadā saražo 150–160 000 megavatstundu gadā. Tā ka siltuma apjoma, ko saražot, pietiek gan privātajam, gan pašiem "siltumtīkliem". Ir pat tā, ka aukstā ziemā mums nepietiek abu katlumāju jaudas un mums pat jākurina ar dabasgāzi lielos mīnusos," saka Mežals.
"Rēzeknes siltumtīkliem" ir saistības pret privāto komersantu un ir arī saistības attiecībā pret CFLA, un tagad, izskatot pieteikto siltumenerģijas tarifa samazinājumu pilsētā, ir radušies papildu jautājumi, skaidro Regulatora padomes priekšsēdētāja Alda Ozola. "Esam tikko uzsākuši vērtēšanu, bet mūsu redzeslokā ir nonācis problēmjautājums, kas ir saistīts ar pieminēto situāciju, ka SIA "Rēzeknes siltumtīkli" ir noslēdzis līgumu ar 10 gadu termiņu.
2021. gada "Siltumtīkli" ir noslēguši līgumu par noteikta apjoma un pēc noteiktas cenas aprēķināšanas formulas ražotās siltumenerģijas iegādi. Mums kā regulatoram, vērtējot šo tarifu projektu, ir saistošs gan regulatora, gan Enerģētikas likums, un Enerģētikas likums skaidri pasaka, ka komersantam, iepērkot siltumenerģiju, vienmēr ir jāierēķina ekonomiskā pakāpeniskuma princips," skaidro Ozola. Proti, ja komersants pats ar saviem resursiem var saražot savā katlumājā siltumu lētāk vai arī iepirkt lētāk, tad, protams, jāizvēlas lētākais variants, kas arī lietotājam nozīmēs zemāku tarifu.
Var pat būt tiesvedība
"Šajā vērtējumā mēs prasīsim pamatojumu un izmaksas, bet šobrīd izskatās, ka izmaksas, kas saistās ar siltumenerģijas iepirkšanu no privātā komersanta, regulators var neatzīt par ekonomiski pamatotām un tās var netikt iekļautas tarifā. Lietotājam tas nozīmē, ka, visticamāk, būtu zemāks tarifs, bet "Rēzeknes siltumtīklu" gadījumā ir saistības pret privāto komersantu. Tad ir abiem komersantiem risināms jautājums cilviltiesiskā kārtā vai nonākot pie līguma grozījumiem, vai tā būtu tiesvedība, kas var nest papildus izdevumus "Rēzeknes siltumtīkliem," sacīja Ozola.
Šobrīd Rēzeknes pilsētā siltumenerģijas tarifs ir nepilni 89 eiro par megavatstundu un regulatoram iesniegts tarifa samazinājums. Tomēr šībrīža situācija liecina, ka "Rēzeknes siltumtīkliem", iespējams būs jāpārskata līguma noteikumi ar komersantu vai pat tas jālauž, kas nozīmētu tiesvedību.
Vismazāk pašlaik Rēzeknes pašvaldībai ir vajadzīgi tiesu darbi. Jo pēc pilsētas pagaidu administrācijas atzinuma – lai arī pašvaldība bija plānojusi līdz šī gada beigām nosegt visas atlaistās domes parādsaistības, tas, visdrīzāk, neizdosies, jo periodiski "uzpeld" aizvien jauni parādi vai soda saistības.
Tas attiecināms arī uz atlaistās domes uzsākto un nesen zaudēto tiesvedību būvuzņēmumam "Latvijas energoceltnieks" par Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas atjaunošanas darbiem, kad pašvaldībai nācās samaksāt ap 900 000 eiro, un nesen "uzpeldējušām" pusmiljona eiro soda saistībām spa centra būvniekam firmai "Arčers".
Atgriezties atpakaļ
Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Braukšanas maksa Rēzeknē var paaugstināties no 0,5 līdz 0,7 eiro, bet mēnešbiļetes cena - no 15 līdz 20 eiro
Apspriest
Jaunākie komentāri:
Administrācija paaugstina tarifus un samazina atlaides: A.Nagles viedoklis
Un vēl piebildīšu, ka jā iešu uz vēlēšanām un balsošu, bet tikai ne par partiju, kas mūsu Rēzekni izputināja un noveda līdz šai situācijai.Un vēl, partijās nesastāvu... Sīkāk...
Administrācija paaugstina tarifus un samazina atlaides: A.Nagles viedoklis
Es neesmu no tiem bagātajiem pensionāriem, mums Rēzeknē tādu ļooooti maz. Es tāpat skaitu katru kapeiku, bet nedomāju tikai par sevi.Kurā Latvijas pilsētā ir zemākas pilsētas autobusu biļešu cenas? Rēzeknē ir zemākās. Kas par starpību starp reālo cenu un tiem 50 centiem maksā? Domājat dome vai kopā Latvijai? Starpību sedz valsts un citas pilsētas dotācijās ( kurās biļešu cenas ir stipri augstākas par mūsējām). Piekrītu, ka mums nav labi ar apkures,atkritumu izvešanas un namsaimnieka cenām.
Bet ko mēs paši lietas labā esam darījuši? Esam tikai stulbi ticējuši saskaņas un tagad kopā Latvijai solījumiem. Tieši viņi par mums nedomā un nedomās, viņus interesē tikai savi ieņēmumi... Sīkāk...
Bet ko mēs paši lietas labā esam darījuši? Esam tikai stulbi ticējuši saskaņas un tagad kopā Latvijai solījumiem. Tieši viņi par mums nedomā un nedomās, viņus interesē tikai savi ieņēmumi... Sīkāk...
Administrācija paaugstina tarifus un samazina atlaides: A.Nagles viedoklis
Ne kad nebiju balsojis par Bartaševiču, be šoreiz laikam nobalsošu. Tikai ne par Inārveidīgajiem. Sīkāk...
Feisbukā ir lapa Rēzekne Backstage, tur viss ļoti smuki aprakstits. Iesaku palasīt. Mums jāzin savi varoņi.